Db., 2022. 11. 27. (v. du)

16 óra.

Debreceni Reformált Baptista Gyülekezet.

Dán 1.r.

Hívő maradék a világban

Vegyes

2022-02

 

 

 

Ige:

Olvasd Dán 1.r. végig

Babilonról, Jeruzsálemről és a hívő maradékról szeretnék most szólni. Ezek szellemi jelentéséről, harcáról és számunkra szóló üzenetéről.

 

1.) Babilon és Jeruzsálem

Babilon kezdettől fogva az Isten ellen lázadó világot, a világi hatalmat jelenti. Bár meg van írva, hogy nincsen hatalmasság csak Istentől, de ezt a világ nem ismeri fel. A világi hatalom önmagában bízik: képességeiben, tehetségében, eszében, erejében vagy bálványaiban.

Babilon eredete Bábelig nyúlik vissza, és a Jelenések könyvében olvasunk a pusztulásáról, amit Nabukodonozor álmában látott szobor ledöntése már előre vetít.

Jeruzsálem Babilonnal szemben az Isten népét jelenti. Az ószövetségben Jeruzsálem állt a Templom, és benne az Úr találkozott az emberrel. Az újszövetségben az Úr a Gyülekezetben lakik. 1Tim 3:15 tudd meg, mi módon kell forgolódni az Isten házában, mely az élő Istennek egyháza (= Gyül.= Eklézsia), az igazságnak oszlopa és erőssége.

 

2.) Babilon megszállta Jeruzsálemet. Olvasd 1-2.v.

Jeruzsálem, Isten népe nem támadja meg Babilont, nem indít ellene háborút, de a világ üldözi Isten népét.

Amíg Jeruzsálem hű az Úrhoz, addig Babilon nem tudja megszállni, nem tudja elfoglalni, mert Isten nem adja Jeruzsálemet az ellenség kezébe. Hasonlóan: amíg Isten népe hű az Úrhoz, addig e világ nem tudja legyőzni, mert az Úr védelme alatt áll. A hívőket megölhetik, de szent életüket, szolgálatukat és a többi emberre való hatásukat nem tudják megakadályozni.

Ha azonban Jeruzsálem engedetlen, hűtlen lesz az Úrhoz, akkor eljön az idő, amikor Isten Babilon kezébe adja. Ez történt Jojákim idejében is. Tudjuk az Igéből, hogy az Úr milyen sokszor figyelmeztette az Ő népét, de nem hallgattak rá, bűneikben maradtak. Pl. Olv. 2Krón 36,15-17: 16 De ők az Isten követeit kigúnyolták, az ő beszédeit megvetették, 17 És reájuk hozá a káldeusok királyát.

Ézs 2:6 Mert elhagytad, [Uram], a Te népedet, Jákób házát; mivel telvék napkeleti erkölcsökkel. Úgy éltek, mint a napkeleti pogányok, mint Babilon.

Mikor Babilon szellemisége meghódította Jeruzsálemet, akkor Isten azt mondta: Ami Babiloné, elviheti. Így teljesedett be, amit olvastunk: jöve Nabukodonozor, a babiloni király Jeruzsálemre, és megszállá azt. És kezébe adá az Úr…

Ugyanez történt Jézus korában is. Jeruzsálem népe nem ismerte fel Isten Fiát. E világ szerint gondolkodtak, csak szavakban tisztelték Istent, de amit tettek, utálatos vallásos formaság és képmutatás volt. Végül megölték Isten Fiát, és amikor a Szt. Szellem eljött, Őt is megvetették. Mi lett az eredménye? Máté 23:37 Jeruzsálem, Jeruzsálem! Ki megölöd a prófétákat … Íme, pusztán hagyatik nektek a ti házatok.

Isten Jeruzsálemet Babilon utódjának, Rómának a kezébe adta, és Titus lerombolta.

 

3.) Mi a helyzet a keresztyénséggel?

Nagyon hasonló! A történelem folyamán újból és újból vallásos formaságba, képmutatásba süllyedt, és elvilágiasodott.

A keresztyénség útja nem sokkal az apostoli kor után Rómába vezetett. 15 évszázadon keresztül a római egyház csak a nevében volt keresztyén, de szellemében babiloni. Bálványimádó lett, és úgy uralkodott, mint Babilon királyai.

Aztán, 5 évszázaddal ezelőtt jött a reformáció, és sok területen, de nem mindenben visszatértek az Igéhez. Lényeges volt az 5 „sola”: Egyedül a Szentírás, egyedül Kr., egyedül kegyelemből, egyedül hit által, és egyedül Istené a dicsőség! De mivé lettek a reformált egyházak 500 év alatt? Láthatjuk, nem kell bemutatni.

Közben létrejöttek az „evangéliumi gyülekezetek”, akik visszatértek a bibliai alapokhoz. De sorra kezdtek azok is elvilágiasodni. Elfogadják a világ erkölcsét, átveszik a világ szokásait, törekvését, zenéjét, szórakozását. Megfertőztetik az Úr házát, amikor mindezeket beviszik a gyülekezetbe is. A világgal, az állammal kötnek szövetséget. Amikor egy gyülekezet vagy egyház annyira elromlik, mint Jeruzsálem, akkor az Úr átadja a világnak, ahová való.

Jeruzsálemben voltak hűségesek, mint Dániel és társai, de őket is fogságra vitték. Azonban az Úr különös csodája, ahogyan őket megtartotta a fogságban. Dániel és társai nem lettek bálványimádóvá a babiloni király udvarában és szolgálatában sem. Most is vannak hűséges hívők. Őket nevezi az Ige maradéknak.

 

4.) Dániel, Ananiás, Misáel és Azariás Nabukodonozor udvarában

Nabukodonozor azért választotta ki őket, hogy legyenek a szolgálatára. Erre fel kellett készíteni őket. 3 évig kellett tanulniuk, de közben Isten is felkészítette őket a saját céljaira. Mert Istennek is volt terve velük, ami egészen más volt, mint Nabukodonozor terve.

Mi is így vagyunk ebben a világban. A Sátán, e világ fejedelme is szeretne a maga szolgálatába állítani minket. De Isten a saját céljaira hívott el, és arra készít fel. Nézzük meg, hogyan viselkedett a hűséges maradék Babilonban!

 

(1) Meg kellett tanulniuk a káldeusok írását és nyelvét. A hívő embereknek, fiataloknak is sok olyat kell megtanulni, ami e világhoz tartozik. Iskolába kell járni, nemcsak 3 évig, sokkal tovább, és fel kell készülnünk a földi munkánkra. Mégpedig úgy, hogy azt is az Úrnak végezzük, nem embereknek, nem a szemnek szolgálva, hanem az Úrnak. Azonban azt nem kívánták a fiataloktól, hogy felejtsék el a zsidó írást és nyelvet. A sok tanulás közben mi se felejtkezzünk el az Úrról, ne hanyagoljuk el a Bibliát, és annak szent nyelvét, mert az a veszély fenyeget, hogy nemcsak világi nyelven beszélünk, hanem a világgal már a lényeges dolgokban is megértjük egymást. Akkor pedig csakhamar meghódít a világ.

 

(2) Megváltoztatták a nevüket. Ez Keleten szokás volt, mert a név fontos üzenetet hordozott. Dániel = Az Úr az én bírám. Anániás = Az Úr kegyelmes. Misáel = Ki olyan, mint az Úr? Azariás = Az Úr segít. Mindegyik neve az egy igaz Istenről, az Úrról tett bizonyságot. Ezek helyett Babilon bálványisteneiről nevezték el őket.

Baltazár = Bél, védd az életét! Bél az egyik bálványuk volt. Ugyanígy Sidrák, Misák és Abednégó nevében is bálványisteneik neve szerepelt.

Ma ugyanazt tapasztaljuk, ami Babilonban történt. Régen bibliai neveket adtak a gyermekeknek: Mária, Erzsébet, Anna, Péter, Pál, János. Ma sokszor bálványok, bálványozott színészek, énekesek, TV-sorozatok szereplőinek a neveit adják.

Egyszer egy néger gyógyszerészhallgató gyakorlatra jött a munkahelyemre. Mindjárt a bemutatkozáskor azt mondtam neki: A te szüleid hívő keresztyének! Nagyon meglepődött, honnan tudom. A nevéből tudtam: Krisztofernek hívták, ami azt jelenti: Krisztust hordozó. (=Kristóf) Ilyen nevet hívő szülők adnak a fiaiknak.

A hívő emberek Istentől kaptak nevet. Ilyeneket: szentek és szeretettek. Az Úr Jézus megváltottai. Isten gyermekei. A világ nem ezen a néven szólít, de mi soha el ne felejtsük az igazi nevünket, és éljünk az Úrhoz, és a Tőle kapott nevünkhöz méltóan!

 

(3) Naponta királyi ételt és bort kellett volna fogyasztaniuk. Ugyanazt, amit Babilon királya, Nabukodonozor . Világi szempontból ez kitüntetés volt. De az ifjak tudták, hogy a király olyat eszik és iszik, amit a bálványoknak áldoznak. Így az ifjak nem akartak a bálványáldozaton keresztül közösségre lépni a bálványokkal. Tudták, hogy ez utálatos bűn Isten előtt.

Szellemi síkon ma ugyanez történik. Amit a médiában lehet látni, hallani, amit a világháló, az Internet és a közösségi oldalak terjesztenek, az csaknem teljes egészében e világ szellemi eledele, és azt mind a bálványoknak, illetve a mögötte álló sötét, sátáni hatalmaknak áldozzák. Azok hatására, és azok kedvére terjesztik.

Vajon tudják-e ezt a mai fiatalok és idősebbek? Tudják-e, hogy milyen veszélyes? Aki tudja, az úgy jár el, mint Dániel. 8.v.: eltökélé az ő szívében, hogy nem fertőzteti meg magát a király ételével és a borral, amelyből az iszik. Dánielnek és társainak az áldásos élete ezzel a próbával és eltökéltséggel kezdődött.

Szeretett Testvérek! Ez az eltökéltség a részünkről is fontos! Látjuk Dánieléknél is, hogy ezt nem könnyű kivitelezni, hiszen ellentétes volt a királyi paranccsal. De az eltökélteknek Isten ma is ad megoldást.

Dániel alázatosan kért. A felügyelő belement a 10 napig való próbaidőbe. Az Úr pedig a hívő maradék mellé állott, és az életüket nemcsak megtartotta, hanem nagyon meg is áldotta, és hasznára lettek a királynak és az egész birodalomnak.

E világ eledele által meg nem fertőzött hűséges maradék ma is áldásul szolgál az embereknek, bár ezt a világ nem ismeri fel! Sőt ellenségnek tekinti őket.

Legyünk mi is a hűséges hívő maradék része! Ne arra nézzünk, mit tesz a világ, és mit tesznek az Úrhoz hűtlen keresztyének! Dánielék sem azt nézték, hogy milyen sok ifjú került Jeruzsálemből velük együtt a király udvarába, akik megették a király ételét. Isten áldása a hűséges maradékon volt!

Táplálkozzunk az Ige tiszta eledelével, és utasítsuk el e világ szennyes, mocskos, démoni és sötét szellemi eledelét! Régi igazság: „Amit eszel, azzá leszel!” Nem könnyű kivitelezni, de aki eltökélte a szívében, azt az Úr győzelemre vezeti.

 

Befejezem:

Babilonról, Jeruzsálemről és a hűséges maradékról volt szó. Babilon e világot jelenti, ami romlott, és Isten meg fogja ítélni. Jeruzsálem itt olyanokat példáz, akik felé Isten kegyelemmel és szeretettel fordult, de hűtlenné váltak, mert a világgal tartottak, és Isten megítélte őket. A kicsiny maradék a hűségesekről szól.

A hűség megtartásában nagyon fontos, hogy ne fertőztessük meg magunkat e világ szennyes, utálatos eledelével. Újabb és újabb statisztikák látnak napvilágot arról, hogy mennyire terjed a világi fiatalok közt pl. a pornó oldalak nézése. De arról is tudunk, hogy ez a keresztyének közt is terjed. Milyen kevés a hűséges maradék!

Tökéljük el a szívünkben mindannyian, de a fiatalok különösen, hogy nem fertőztetjük meg magunkat e világ eledelével! Akarjunk a hívő maradék közé tartozni! Éljünk az Úrhoz, és a Tőle kapott nevünkhöz méltóan!

Akkor az Úr kegyelme, irgalma vesz körül! Akkor az életünk mások áldására és Isten dicsőségére lesz! Ámen.